Co zrobić gdy zgubimy się w górach?

1

Napisał: admin | W kategorii Góry | W dniu 12-11-2014

Tagi: , , , ,

navigation-272178_640Wiele osób marzy o niezapomnianym pobycie w górach. Rezerwacja wymarzonego ośrodka, a do tego cisza i spokój, oderwanie od rzeczywistości. Czego chcieć więcej? Kwestia indywidualna, ale na pewno nikt nie chce zgubić się w górach podczas codziennych, okolicznych wędrówek. Oczywiście nikt nie zakłada takiego scenariusza. „Wszyscy tylko nie ja” – mówią. Mimo wszystko jeśli spotkają Państwa podobne sytuacje to jest to poradnik, który pomoże podjąć Wam odpowiednie kroki, gdy dojdzie do zagubienia się w górach.

Pierwszą i podstawową zasadą o jakiej powinniśmy wiedzieć to nigdy nie powinniśmy popadać w panikę. Należy myśleć racjonalnie, dokonać analizy swojego położenia i tego, co zabraliśmy ze sobą na wycieczkę. Następnie konieczne powinniśmy się zorientować, czy jest możliwy powrót po swoich śladach na prawidłowy szlak. Jeśli tak, to dokonując tego wychodzi się z opresji. Nieco gorzej wygląda sprawa, kiedy tak się nie dzieje. Mimo to nie można takiego wariantu traktować, jako z góry przegranego.

Sytuacja, kiedy miejsce położenia nie jest znane w żadnym stopniu.

Nie ma co ukrywać, jest to najgorszy wariant. Idealnym określeniem tego typu wydarzenia będzie – survival. Mimo wszystko nie tracąc czasu należy obrać obojętnie jaki kierunek i wyruszyć. Podczas marszu koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na wszelkie punkty charakterystyczne, które mogę ułatwić naszą sytuację nawet w najmniejszym stopniu. Bardzo pomocny będzie obiekt liniowy – np. dolina czy rzeka. Wówczas powinniśmy poruszać się wzdłuż niego. Należy założyć, że powinien on doprowadzić Nas do miejsca, gdzie po prostu będą ludzie.

Sytuacja, kiedy znany jest jedynie obszar, w którym możemy się znajdować.

Główną korzyścią jest chociaż minimalna orientacja, gdzie możemy się znajdować. Ułatwi to nam wybranie kierunku marszu w celu odnalezienia również i w tym przypadku punktu charakterystycznego. Dużo łatwiej będzie wydostać się z tej opresji kreśląc mapę.

Parę słów o tym, co zapobiegawczo warto zabrać. Nie życząc nikomu takiego scenariusza bezwzględnie powinniśmy mieć się przy sobie tradycyjną mapę. Dodatkowo przyda się także kompas, latarka, tabliczka czekolady oraz oczywiście woda. Mapa posłuży za zlokalizowanie położenia na podstawie punktów charakterystycznych. Kompas wskaże odpowiedni kierunek, w jakim należy się udać. Latarką można z powodzeniem wysyłać choćby znaki SOS.

Komentarze (1)

Historii ratowania turystów w sezonie nie brakuje. Tekst skojarzył mi się z artykułem, gdzie opisywano osoby, które w klapkach wybierały się na wędrówki po górach.

Napisz komentarz