Od czego zacząć zwiedzanie Gór Świętokrzyskich?

3

Napisał: admin | W kategorii Góry | W dniu 16-12-2014

Tagi: , , , ,

lysica-gory-swietokrzyskieWiele osób za cel urlopowej podróży obiera sobie Tatry bądź Bieszczady. Tymczasem wiele atrakcji i niesamowitych przeżyć czeka na nas w Górach Świętokrzyskich. Może nie tak wysokich jak Tatry, ale jednak mających nam do zaoferowania sporo ciekawych miejsc zarówno dla osób lubiących aktywny wypoczynek, jak i dla tych, którzy w zaciszu górskich ścieżek i lasów zamierzają nie co się polenić. Co koniecznie trzeba zobaczyć w Górach Świętokrzyskich? Dzięki naszemu poradnikowi z pewnością poznacie zabytki od, których warto rozpocząć swoją przygodę.

Co warto zobaczyć w Górach Świętokrzyskich?

 

Skoro wybieramy się w góry to niewątpliwie będziemy chcieli odwiedzić najwyższy ich szczyt. Z pewnością nawet niewprawieni w pieszych wycieczkach turyści bez problemu zdobędą Łysicę. Najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich ma 612 m. Co ciekawe est najniższym szczytem tzw. Korony Gór Polski. Łysica ma dwa wierzchołki. Niższy, wschodni wierzchołek, ma 608 m. i nazywany jest Skałą Agaty bądź też Zamczyskiem. Na zachodnim wierzchołku znajdziemy replikę pamiątkowego krzyża z 1930 roku.

Wrota do raju

Zapewne każdy z nas słyszał o jaskini Raj. Najładniejsza w kraju, położona 11 km na południowy-zachód od Kielc. Jaskinia ma korytarze o długości 240 m. Szacuje się, że powstały nawet 350 mln lat temu. Miejsce to zamieszkiwane było przez neandertalczyków. Jego cechą charakterystyczną są doskonale zachowane formy naciekowe (stalaktyty, stalagmity) oraz wilgotność na poziomie aż 95%.

Dąb Bartek

Pomnik przyrody, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest to jeden z najstarszych dębów w Polsce. Drzewo znajduje się w pobliżu miejscowości Zagnańsk. Na temat jego wieku istniało wiele sprzecznych wersji. W okresie międzywojennym jego wiek szacowano na 1200 lat. Ostatecznie ustalono, że drzewo ma w tej chwili blisko 676 lat. Według jednej z wielu legend Bartek kryje w sobie skarb ukryty w pniu przez Jana III Sobieskiego oraz Marysieńkę.

Świętokrzyski Park Narodowy

Będąc w Górach Świętokrzyskich nie można zapomnieć o Świętokrzyskim Parku Narodowym. Blisko 30 km pieszych szlaków, piękne szczyty górskie (Łysica, Łysa Góra) a także unikalna na skalę europejską Puszcza Jodłowa, to wystarczające powody, dla których warto odwiedzić to miejsce.

Wyjeżdżając w Góry Świętokrzyskie warto rozpocząć zwiedzanie właśnie od tych miejsc. Nie zapominajmy jednak, że tereny województwa świętokrzyskiego kryją jeszcze wiele pięknych i unikalnych zakątków, jak na przykład Zamek w Chęcinach czy Skansen w Tokarni. Z pewnością ta ilość atrakcji uczyni naszą wyprawę jeszcze bardziej ciekawą i pasjonującą.

Komentarze 3 komentarze

Ja jako mieszkaniec swietokrzyskiego moge polecic moje rejony 🙂 kolejnym plusem jest to ze nie ma tu az tylu turystow jak w Tatrach więc warto sie wybrać jeżeli ktos nie lubi ruchu i duzych górskich cen

Fakt, ludzie wolą wyjechać tam, gdzie wyjeżdżają inni, bo boją się, że mniej oblegane miejsca są uboższe w turystykę i atrakcje. Góry Świętokrzyskie są bajeczne 🙂

Zawsze słyszy się o Tatrach, a o Górach Świętokrzyskich przeważnie czyta. Ludzie nie wiedzą, co tracą, w tym miejscu można poczuć się jak w Raju.

Napisz komentarz