Studzienka podrynnowa – jaką spełnia funkcję?

0

Napisał: SEOadmin | W kategorii Ogólna | W dniu 14-09-2020

Niegdyś każdy obiekt mieszkalny zaopatrywany był w okap, sprawnie odprowadzający deszczówkę w wyznaczone miejsce. Współcześnie nie wykorzystuje się już tego typu rozwiązań, architekci znaleźli jednak inny – bardziej estetyczny sposób równie dobrze wykonujący to zadanie.

Aktualnie trudno przecież wyobrazić sobie jakąkolwiek nieruchomość, w której nie zostanie zamontowane orynnowanie. Jego budowa ma na celu odprowadzanie spływającej z dachu wody, ochronę ścian zewnętrznych przed zalaniem. Ważnymi elementami konstrukcji są przewody rynnowe, rury spustowe, haki, uchwyty, wylewki, łączniki, obejmy a także studzienki podrynnowe, których dotyczył będzie ten artykuł. Przybliżymy Państwu, jak są one skonstruowane oraz jaką funkcję spełniają.

Studzienka podrynnowa – istotny element orynnowania budynku

Studzienki podrynnowe, inaczej nazywane osadnikiem lub czyszczakiem podrynnowym, jest bardzo przydatnym elementem instalacji odprowadzającej wodę. Ta ważna część konstruktu służy podłączeniu rynny spustowej z systemem kanalizacyjnym, a do jej głównych zadań należy sprawne odprowadzanie wody deszczowej poprzez rury spustowe z dachu do kanalizacji oraz ochrona budynku przed zawilgoceniem. Pomijając budowę systemu rynnowego wraz z osadnikiem, moglibyśmy doprowadzić do pękania murów przy niższych temperaturach otoczenia. Sam czyszczak chroni również budynek przed podmywaniem i nierównomiernym osiadaniem ważnych części konstrukcyjnych, których naruszenie mogłoby skończyć się tragicznie dla jego mieszkańców.

Studzienka podrynnowa składa się z takich elementów jak korpus, pokrywa rynnowa, klapka wewnętrzna, pokrywa pełna lub kratka do zbierania wód powierzchniowych oraz specjalny koszyczek, wyłapujący wszystkie zanieczyszczenia w postaci liści i gałęzi i zapobiegający ich dostawaniu się do kanalizacji – można pokusić się o stwierdzenie, że osadnik spełnia funkcję rewizyjną kanalizacji deszczowej. Aby osadnik dobrze spełniał swoją funkcję, nie możemy zapominać o jego regularnym czyszczeniu. Nie jest to jednak zadanie czasochłonne czy wymagające. Wystarczy wyjąć koszyczek, wyrzucić zebrane w nim zanieczyszczenia i włożyć go z powrotem.

Najczęściej czyszczak podrynnowy wykonywany jest z tworzyw sztucznych, odpornych na zróżnicowane temperatury. Do jego produkcji najczęściej wykorzystuje się taki materiał jak polipropylen, który doskonale spełnia swoje zadanie, jest bowiem długowieczny, odporny na odbarwienia i odkształcenia. Zakupując produkt tego rodzaju w firmie, która zapewnia dostęp do produktów spełniających standardy europejskie, możemy być pewni, że przetrwa wiele lat. Produkt renomowanej firmy zawsze wyróżnia się dużą wytrzymałością, małą wagą, estetycznym wyglądem i łatwym montażem. Koszt czyszczaka podrynnowego to ok. 25 zł za sztukę, natomiast przy zakupie hurtowych ilości cena za jeden to ok. 20 zł.

Najczęściej spotykane na rynku kolory studzienek to czarny, szary, brązowy.

Napisz komentarz